#

Fotowoltaika

 


Ilość energii dostarczanej przez Słońce (w W/m2) w różnych warunkach:
czyste niebo – 1 000
lekkie zachmurzenie – 600
Słońce za białą warstwą chmur – 300
okres zimowy – 100

RODZAJE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Ogniwo jest półprzewodnikiem zbudowanym zazwyczaj z cienkiej płytki krzemowej. W tym celu stosuje się:

  • krzem monokrystaliczny (przy mocy 150-180 W na jeden panel fotowoltaiczny);
  • krzem polikrystaliczny (przy mocach powyżej 200 W na jeden panel fotowoltaiczny) – najczęściej wybierany typ do gospodarstw domowych;
  • krzem amorficzny i jego stop – bardziej zaawansowana technologia, głównie w farmach;
  • ogniwa tzw. drugiej generacji wykonane z mieszaniny półprzewodników (np. CdTe zbudowane z tellurku kadmu, CIGS- miedź, ind, selen);

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się:

  • ogniwa pracujące w układach podłączonych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej (grid connected, on grid);
  • ogniwa pracujące w autonomicznych systemach prądotwórczych (off grid);
Pytania?

Pisz k.przybylska@getfiber.pl .

Fotowoltaika?

Fotowoltaiką jest nazywana dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Uzyskanie energii ze światła słonecznego jest możliwe dzięki wykorzystaniu ogniw fotoelektrycznych. Pomimo, iż Polska nie jest „słonecznym potentatem” na miarę Włoch czy Hiszpanii, nasz klimat, a także warunki nasłonecznienia bardzo dobrze nadają się do pozyskiwania energii solarnej i dlatego tego typu systemy są coraz częściej stosowane.

Dlaczego?

Zalety fotowoltaiki

  • Wytwarzanie energii elektrycznej przez elektrownię fotowoltaiczną nie powoduje powstawania szkodliwych związków CO2 czy gazów cieplarnianych.
  • Moduły fotowoltaiczne są wytrzymałe i mają długą żywotność, a ich eksploatacja jest bardzo prosta, praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna.
  • Fotowoltaika może przyjść z pomocą wszystkim, którzy zastanawiają się, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zbudowanie domowej elektrowni słonecznej umożliwia produkcję energii elektrycznej i wykorzystywanie jej na potrzeby własne lub odsprzedaż nadwyżek energii. Dzięki temu możliwe jest uniezależnienie się od przedsiębiorstw energetycznych i wzrostów cen energii. Energia elektryczna z wykorzystaniem sił natury wytwarzana jest na miejscu jej odbioru – nie ma więc miejsca na straty w przesyle.